Kościół a wolność osobista cz. 11

Aby go utrzymać w posłuszeństwie zatem, trzeba go przekonać, że interes wspólny, który go wiąże ze stronnictwem, czy państwem, jest nienaruszony; bo, według niego, władza istnieje tylko na to, by strzec ogólnego dobra i gdy przestaje spełniać to zadanie przestaje być władzą.

Na tym to punkcie zasada ludów anglo saskich różni się do gruntu od zasady, którą przez cztery ubiegło stulecia podtrzymywano wśród narodów łacińskich. System rządu, który tu przeważał, nie uznawał żadnej wspólności między posłuszeństwem a popieraniem ogólnego dobra; władza zaś opierała się nie na rozumnym przyzwoleniu podwładnych, ale na przymusie.

Są wprawdzie okoliczności w których przymus osobisty musi być zastosowany w interesie ogółu. Trafia się to często w czasach wielkiego wzburzenia ludowego i ruchów rewolucyjnych, gdy naród traci władzę rozsądnego myślenia. Ale w zwykłym biegu spraw publicznych, przymus jest poniżeniem godności ludzkiego społeczeństwa i nierównie lepiej byłoby, gdyby posłuszeństwo opierało się na zgodnym porozumieniu się między tymi, którzy dzierżą władzę, a tymi, którzy jej słuchają.

1 thought on “Kościół a wolność osobista cz. 11

 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  słowacja termy
  służebność przesyłu
  sorbenty
  sprężarki spiralne
  stabilizator stawu skokowego
  stacja diagnostyczna Szczecin
  sterownik schładzarki do mleka
  stomatolog dziecięcy Łódź
  stomatolog dziecięcy poznań
  stomatolog rybnik

Comments are closed.